Donald Trump: Hiszek benne, hogy Grönland a miénk lesz
Az amerikai elnök úgy véli, az Egyesült Államok hamarosan átveheti az autonóm dán terület feletti ellenőrzést.
A múlt héten Teherán bejelentette, hogy saját fejlesztésű vakcinán dolgozik.
Az Iránt sújtó amerikai szankciók akadályozzák az ország hozzájutását a koronavírus elleni vakcinához, megnehezítik a gyógyszerek és egyéb egészségügyi felszerelések beszerzését is – idézte szerdán az IRNA iráni állami hírügynökség az iszlám köztársaság elnökének a szavait.
Haszan Róháni mindazonáltal leszögezte, hogy Teherán mindent megtesz azért, hogy mielőbb vakcinához jusson, és azt eljuttassa a kiemelten veszélyeztetett emberekhez.
Atomalku
Donald Trump amerikai elnök 2018-ban egyoldalúan felmondta az Iránnal 2016-ban kötött többhatalmi atomalkut, amely az iráni atomprogramot volt hivatott féken tartani, és a felfüggesztett büntetőintézkedéseket újra életbe léptette, illetve további új, elsősorban az ország olaj-és gáziparát érintő szankciókat hozott Teherán ellen.
Jóllehet Washington leszögezte, hogy a gyógyszerek és a humanitárius áruk kivételt képeznek e szankciók alól, a külkereskedelmet érintő büntetőintézkedések miatt a külföldi vállalatok és bankok nem szívesen kötnek üzletet Teheránnal. Gondot jelent az is, hogy az iráni bankrendszer nem áll összeköttetésben a nemzetközi pénzügyi rendszerekkel, így az átutalások is nehézségekbe ütköznek.
Iráni vakcina
A múlt héten Teherán bejelentette, hogy saját fejlesztésű vakcinán dolgozik, és a kísérletekbe januártól önkénteseket is bevonnak. A tervek szerint a mintegy nyolcvanmilliós ország további húszmillió oltóanyagdózist külföldről szerezne be.
A Közel-Keleten Iránt sújtja a járvány leginkább, a hivatalos adatok szerint már több mint ötvenezren haltak bele a Covid-19-be, és több mint egymillió fertőzöttről tudni. Ennek ellenére az országban nem vezettek be olyan szigorú járványügyi korlátozásokat, mint a régió több más államában, mert Teherán tart attól, hogy a szigorítások tovább mélyítenék az évek óta tartó, jórészt a szankciók okozta gazdasági válságot. A büntetőintézkedések következtében ugyanis az iráni deviza, a rial is jelentősen elértéktelenedett, ennek következtében pedig megdrágultak az alapvető árucikkek is.
(MTI)